Tabuľka kyselinotvorných a zásaditých potravín

tabuľka zásadotvorných a kyselinotrvorných potravín
tabuľka zásadotvorných a kyselinotrvorných potravín

Hľadáte pôvod svojich ťažkostí, svojej choroby, svojich neduchov a neviete prísť na to, kde to začalo? 

Prečo vás niečo bolí? 

Prečo sa vám točí hlava?

Prečo máte závrate? 

Prečo sa vám ráno ťažko vstáva?

Prečo máte problém večer zaspať? 

Prečo máte pálenie záhy?

Atď atď, prečo, prečo, prečo????

Prekyslenie organizmu spôsobuje problémy vo vykonávaní základných životných funkcií, môže byť preto príčinou mnohých porúch.

Pre bezproblémové fungovanie organizmu by sa mala hodnota pH ľudského tela niekde medzi 7,35-7,45. 

Hladina pH 7 je neutrálna (ani kyslá, ani zásaditá), takže ľudská krv s ideálnym priemerom hodnoty pH okolo 7,4 je mierne zásaditá.

Ľudský organizmus má k zachovaniu rovnováhy medzi kyselinami a zásadami k dospozícií niekoľko mechanizmov, schopnosti nášho tela zachovať si túto rovnováhu sú však obmedzené. Napríklad pri konzumácii príliš veľkého množstva kyselinotvorných potravín (strava bohatá na bielkoviny) môže dôjsť ku prekysleniu organizmu. 

Zásaditý a zásadotvorný
Slovný pojem kyselinotvornosť alebo zásadotvornosť sa nezhoduje automaticky s chuťou potraviny. 

Napríklad citrón chutí kyslo, pretože jeho kyslosť spôsobujú organické kyseliny, predovšetkým slabá kyselina citrónová, tá sa však metabolizuje v organizme a podporuje vylučovanie zásaditejšieho moču.
pH potravín nám udáva, či je potravina zásaditá alebo kyslá. Nehovorí nám to však nič o tom, čo sa s potravinou stane v organizme a ako sa zmení.


Naopak, bielkoviny nemajú kyslú chuť, ale metabolicky sa premenia na aminokyseliny. Ak ich je nadbytok a nie sú využité na tvorbu telových bielkovín, odčerpávajú zásadité prvky na svoju neutralizáciu.
Kyselinotvorná potravina podporuje vznik kyselín, zásadotvorná potravina podporuje vznik zásad.

Ako predchádzať prekysleniu?
Zvýšte podiel zásaditých potravín vo svojom jedálničku, predovšetkým ovocie a zeleninu, ktoré znižujú hladinu kyselín v tele. Pokiaľ nie ste priamo vegetariánom, ideálne je zaradenie vegetariánskej stravy do vášho jedálničku.


Obmedzte kyslé jedlá, najmä údené syry, mäso, ryby a vajcia. Obilniny, vlašské orechy, burské oriešky, šošovica a sója sú tiež kyslé, no v menšom rozsahu ako potraviny živočíšneho pôvodu.


Pomáhajte svojim obličkám pitím primeraného množstva vody.

Ľudoví liečitelia odporúčajú pramenitú vodu na liečenie mnohých zdanlivo nesúvisiacich chorôb, ako sú ľadvinové kamene, zväčšená prostata, zlé trávenie a vyčerpanosť. Môžu mať totiž spoločného menovateľa: prekyslenosť. A pramenitá voda, ktorá je bohatá na alkalické (zásadité) ionty, môže pomôcť neutralizovať aciditu (kyslosť) a vyčistit organizmus.

DôLEŽITOSŤ - PH MAJÚ AJ EMÓCIE - POZOR NA TO

PH 4 - PREPRACOVANOSŤ, STRACH, HNEV, ŽIARLIVOSŤ A CHRONICKÝ STRES

PH 9 - RELAXÁCIA, ODDYCH, MEDITÁCIA, LÁSKAVOSŤ, LÁSKA, MIER

To, čo jeme a to, aký postoj zaujmeme v určitých našich situáciach je to, ako nakoniec naše telo funguje. Ak sa nechcete obmedzovať v jedle, skúste to aspoň so svojimi emóciami. 

V prípade poradenstva v tejto oblasti -  alebo získania zásaditej (ZDRAVEJ) vody - alebo poradenstva v oblasti zdravia a výživy - KONTAKT

OBJEDNÁVKA SLUŽIEB


©Centrum harmónie Kleopatra
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky